Достапни линкови

logo-print

ЕП упати критика за парламентарните избори во Русија


Рускиот парламент

Рускиот парламент

Европскиот парламент изрази загриженост за спорните парламентарни избори во Русија во декември минатата година, но не апелираше за нивно поништување. Во резолуцијата која беше усвоена денеска се повикуваат руските власти да ги истражат транспарентно и сеопфатно сите извештаи за заплашувања и измами, како и да се повтори гласањето каде нерегуларностите се докажани.
Резолуцијата ја осудува и употребата на сила на полицијата на протестите против исходот на изборите.
XS
SM
MD
LG