Достапни линкови

logo-print

Иран го запре извозот на нафта за шест европски држави


Иран го запре извозот на нафтата во шест европски држави како одговор на санкциите од страна на Европската Унија.Како што јави националната иранска телевизија, набрзо по таквата вест цената на суровата нафта скокна за еден долар за барел и во моментот таа изнесува 118 долари за барел.
Државите членки на Унијата одлучија да престанат да увезуваат сурова нафта од Иран од 1 јули, поради нејзината нуклеарна програма, за која Западот тврди дека е наменета за производство на нуклеарна бомба. Нафта нема да може да увезуваат Холандија, Грција, Франција, Португалија, Шпанија и Италија.
XS
SM
MD
LG