Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Светска банка ќе се повлече од функцијата


Роберт Зелик

Роберт Зелик

Светска банка соопшти дека претседателот Роберт Зелик ќе се повлече од функцијата на 30 јуни. Зелик го информирал бордот составен од 187 нации за неговата одлука. Според соопштението на банката, Зелик за време на неговиот петгодишен мандат имал историска улога за време на светската криза и обезбедил повеќе од 247 милијарди долари за помош на земјите во развој, да остварат поголем раст и да ја намалат сиромаштијата.
XS
SM
MD
LG