Достапни линкови

logo-print

Попоски бара поддршка за интензивирање на евроинтеграцијата на Македонија


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски за време на неговата посета на Европскиот парламент и на средбите со европаратениците побара отворена поддршка за интензивирање на евроинтегративниот пат на Македонија кон Европската унија и што поскоро отварање на пристапните преговори.
Во однос на Резолуција за напредокот на Македонија за 2011 година тој побара поддршка за усвојување на избалансиран и објективен текст кој реално ќе го отслика напредокот на Македонија во текот на минатата година.
Попоски денеска имаше обраќање на заедничката седница на работните групи за надворешни работи и за проширување на Европската народна партија, со која претстедаваше европратеникот Едвард Кукан.
XS
SM
MD
LG