Достапни линкови

logo-print

Иран со нови центрифуги за збогатување ураниум


Новите центрифуги во нуклеарната централа Натанз

Новите центрифуги во нуклеарната централа Натанз

Иранските власти соопштија дека ја активирале првата касакада од новата, побрза генерација на центрифуги. Шефот на атомската енергетска организација, Фереидон Абаси Давани говорејќи во живо на националната телевизија рече дека центрифугите ќе го зголемат капацитетот на Иран за збогатување ураниум за три пати.
Новинската агенција Фарс јави дека новите центрифуги од домашно производство се инсталирани во нуклеарната централа Натанз.
XS
SM
MD
LG