Достапни линкови

logo-print

Грција ја затвара буџетската дупка


Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос

Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос изјави дека властите се близу затварање на дупката во буџетот за 2012 година во висина од 325 милиони евра. Тој додаде дека грчкиот претседател Каролос Папуљас се откажал од својата плата за да и помогне на земјата да се справи со кризата.
Министрите на еврозоната треба да се сретнат денеска да разговараат за условите за издавање на 130 милиони евра помош за Грција, кои ќе и помогнат на земјата да избегне банкрот наредниот месец. Но министрите претходно соопштија дека не веруваат оти Грција ги исполнила потребните услови за да го добие кредитот.
XS
SM
MD
LG