Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад ја инсталираше нуклеарната прачка во реакторот


Иранскиот претседател Махмуд ахмадинеџад при посета на нуклеарна централа

Иранскиот претседател Махмуд ахмадинеџад при посета на нуклеарна централа

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ја инсталира првата нуклеарна прачка произведена дома како гориво во реакторот во Техеран. Во меѓувреме иранските телевизии јавија дека Техеран го редуцирал извозот на нафта во шест европски земји, поради санкциите на ЕУ за контрверзната нуклеарна прогарама на земјата.
Одлуката доаѓа по денешната средба меѓу иранските власти и амбасадорите на Франција, Грција, Италија, како и Португалија, Холандија и Шпанија. Иранските власти тврдат дека нивната нуклеарна програма е мирољубива.
XS
SM
MD
LG