Достапни линкови

logo-print

Економијата во застој поради должничката криза во еврозоната


Економскиот раст на земјите членки на еврозоната забележа пад од 0,3 насто во четвртиот картал од минатата година, поради должничката криза. Според извештаите, Холандија и Италија повеќе не се во рецесија, додека Франција остварила неочекувана добивка на екомомски план. Германија објави помал пад на економијата од предвидениот.
Во меѓувреме меѓународните лидери се уште не ја финализирале програмата за помош на Грција, која се соочува со банкрот наредниот месец.
XS
SM
MD
LG