Достапни линкови

logo-print

НАТО изрази жалење за убиството на деца во Авганистан


Војниците на НАТО во Авганистан

Војниците на НАТО во Авганистан

Американските сили на НАТО во Авганистан соопштија дека жалат за животите на осумте деца кои беа убиени за време на еден воздушен напад на Алијансата во покраината Каписа на 8 февруари.
Потпаролот на НАТО, Мајк Вигстон изјави дека авганистанските и француските трупи кои оперирале во регионот соопштиле дека децата кои иамле околу 15 години носеле оружје.
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го осуди нападот.
XS
SM
MD
LG