Достапни линкови

logo-print

Милошоски бара од колегите во ЕУ поддршка за датум за преговори


Антонио Милошоски

Антонио Милошоски

Претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика Антонио Милошоски денеска испрати писма до своите колеги, претседатели на комисиите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, во кое бара поддршка и лобирање во Советот на ЕУ за донесување одлука за определување датум за преговори на Македонија со Унијата. Во писмото се наведува дека за надминување на спорот за името, потребно е двете страни да дадат конструктивен придонес, но оти Грција, поради последиците од должничката криза е целосно дефокусирана од разговорите, а високата цена за ваквата непосветеност ја плаќа Македонија.
XS
SM
MD
LG