Достапни линкови

logo-print

Починатиот севернокорејски лидер со титула генералисимус


Ден пред одбележувањето на 70 роденден на починатиот севернокорејски лидер Ким Џонг Ил, официјален Пјонгјанг го унапреди во генералисимус. Со тоа тој се изедначи во титулата со неговиот татко и основач на Северна Кореа Ким Ил Сунг. Властите исто така открија шестметарска бронзена статуа на која се претставени двајцата лидери. На роденденските церемонии што се одржуваат во оваа недела се гледа како на обид за зацврстување на трансферот на власт во комунистичката династија Ким
XS
SM
MD
LG