Достапни линкови

logo-print

Одложена одлуката за спас на Грција


Жан Клод Јункер со Евангелос Венизелос во Брисел

Жан Клод Јункер со Евангелос Венизелос во Брисел

Министрите за финансии од еврозоната синоќа го одложија донесувањето на одлуката за вториот пакет помош за спас на Грција во вредност од 130 милијарди евра, бидејќи Атина не ги исполнила условите што ги побараа нејзините кредитори. Премиерот на Луксембург и претседател на еврогрупата Жан Клод Јункер синоќа изјави дека се уште ги немал добиено потребните политички уверувања од лидерите на грчките коалициски партии за спроведување на програмата за штедење.
XS
SM
MD
LG