Достапни линкови

logo-print

Командантот на силите на САД во Европа во посета на Македонија


Генерал Марк Хертлинг

Генерал Марк Хертлинг

Во дводневна официјална посета на Македонија од денеска ќе престојува командантот на копнените сили на САД во Европа, генерал-потполковник Марк Хертлинг. Предвидено е тој да се сретне со својот домаќин, началникот на генералштабот на АРМ генерал-мајор Горанчо Котески и со министерот за одбрана Фатмир Бесими.
За време на престојот генерал Хертлинг ќе ги посети воздухопловниот ВИНГ на АРМ и армискиот полигон Криволак, каде што полкот за специјални операции ќе изведе вежба. Гостинот од оружените сили на САД ќе ја посети и Воената академија „Михаило Апостолски“, каде што пред питомците ќе одржи предавање на тема „Воена професија“.
XS
SM
MD
LG