Достапни линкови

logo-print

Формиран новиот кабинет на кувајтската влада


Кувајтскиот премиер шеикот Насер ал Мохамад ал Сабах

Кувајтскиот премиер шеикот Насер ал Мохамад ал Сабах

Националната телевизија во Кувајт јави дека бил формиран новиот кабинет на владата. Опозициските кандидати го освоија мнозинството гласови на парламентарните избори кои се одржаа на почетокот на месецот во земјата.
Вчера претседателот на Народната банка Шеикот Салем Адулазиз Ал Сабах поднесе оставка. Тој функцијата ја извршуваше од 1986 година.
XS
SM
MD
LG