Достапни линкови

logo-print

Пападимос со мала реконструкција на неговиот кабинет


Грчкиот премиер Лукас Пападимос

Грчкиот премиер Лукас Пападимос

Грчкиот премиер Лукас Пападимос планира денеска да изврши мала реконструкција на својот кабинет, јавија грчките медиуми. Според владниниот потпарол Панделис Капсис се очекува Пападимос да постави нови шефови на испразнетите функции во Министерствата за транспорт и за надворешни работи. Министрите и замениците министри од партиите ЛАОС и ПАСОК поднесоа оставки минатата недела, бидејќи не ги поддржуваа нови мерки за штедење, кои се услов Грција да ја добие помошта од 130 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG