Достапни линкови

logo-print

НАТО призна дека неколку деца загинале при операциите во Авганистан


Американските сили на НАТО во Авганистан признаа дека неколку деца загинале за време на воените операции во северноисточната покраина Каписа, но не соопштија дали Алијансата треба да ја преземе одговорноста.
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги осуди воздушните напади и нареди да се спроведе истрага за смртта на осумте деца, кои загинаа на 8 февруари.
XS
SM
MD
LG