Достапни линкови

logo-print

Организаторот на бомбашките напади во Бали изведен пред суд


Осомничениот за бомбашките напади во Бали, Умар Патек

Осомничениот за бомбашките напади во Бали, Умар Патек

Наводниот организатор на бомбашките напади на индонезискиот остров Бали во 2002 година, при који загинаа 202 лица бил изведен пред суд во Џакарта. Умар Патек беше уапсен во јануари минатата година во Аботабад во Пакистан.
Тој се соочува со обвинувања за убиства со умисла, изработка на бомба и нелегално поседување на оружје.
Се претпоставува дека Патек е член на јужноисточната терористичка група Џемах Исламиах поврзана со Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG