Достапни линкови

logo-print

Голема излезеност на претседателските избори во Туркменистан


Гласањето во Туркменистан

Гласањето во Туркменистан

Рекордна излезеност е забележана на денешното гласање на претседателските избори во Туркменистан. Според извештаите на изборната комисија 96.28 насто од населението излегло на гласање.
Актуелниот претседател Гурбангули Бердимухамедов најверојатно ќе ги победи неговите седум против кандидати и ќе остане на функцијата. Бердимухамедов се појави на гласањето во Ашгабат заедно со неговиот татко син и внук.
XS
SM
MD
LG