Достапни линкови

logo-print

Грчкиот парламент дебатира за планот за штедење


Грчкиот парламент ја започна денешната дебата по која ќе се гласа дали ќе биде прифатена помошта од 130 милијарди евра од ЕУ. Грчкиот премиер Лукас Пападемос нагласувајќи ја важноста за усвојувањето на мерките вчера се појави на националната телевизија. Тој изјави дека доколку се случи спротивното во земјата ќе настане хаос и социјални немири.
Новите мерки за штедење во Грција предизвикаа масовни протести во изминатите денови.
XS
SM
MD
LG