Достапни линкови

logo-print

Состанок на Арапската лига за немирите во Сирија


Телата на жртвите во Алепо

Телата на жртвите во Алепо

Министрите за надворешни работи на Арапската лига денеска ќе се сретнат во Каиро да разговарат за решавање на ситуацијата во Сирија. Средбата на министрите е поради зголемувањето на немирите во Сирија, кои во петокот го зафатија и Либан. Сириските државни новински агенции вчера јавија дека бил застрелан бригадирниот генерал Иса ал Хавли.
При самоубиствени напади со автомобил бомба пред два дена загинаа 28 лица, а 235 беа повредени во Алепо. Ирачкиот заменик министер за вантерешни работи Аднан ај Асади предупреди сека џидахидистите од неговата земја отишле во Сирија за да се борат против режимот на претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG