Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Туркменистан


Жена поминува покрај плакат со претседателските кандидати во Туркменистан

Жена поминува покрај плакат со претседателските кандидати во Туркменистан

Во Туркменистан денеска се одржуваат претседателски избори по трет пат во рок од дваесет години. Се очекува актулениот претседател Гурбангули Бердимухамедов лесно да извојува победа на гласањето. Бердимухамедов има поддршка од единствената партија во земјата, Демократската партија на Туркменистан.
Неговите седум противници се релативно непознати. Ова е втор пат Бердимухамедов да се кандидира за претседател.
XS
SM
MD
LG