Достапни линкови

logo-print

Одбележување на годишнината од Исламската револуција во Иран


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ќе се обрати на денешниот митинг по повод годишнината од исламската револуција во 1979 година. Дописниците на Радио Слободна Европа јавуваат дека на централниот плоштад во Техеран било изложено американското беспилотно летало кое во декември беше заробено од иранската војска. Се очекува собири да има и во другите градови за да се одбележат настаните кога во Иран беше соборена прозападната монархија и на власт дојде исламистичкиот режим.
XS
SM
MD
LG