Достапни линкови

logo-print

Бан ки Мун ги осуди нападите во Сирија


По нападите во Алепо

По нападите во Алепо

Генералниот секретар на ОН Бан ки Мун ги осуди самоубиствените напади со автомобил бомба во сиријскиот град Алепо при што загинале 28 луѓе, а над 235 биле ранети. Тој исто така упати апел за мирно политичко решение за да се спречат насилствата со која се соочува земјата од март минатата година. Експлозиите се случија додека владините сили продолжуваат да го напаѓаат градот Хомс, центарот на отпорот против режимот на претседателот Башар ал Асад. Насилствата се префрлија и во соседен Либан каде што во градот Триполи вчера беа забележни судири меѓу приврзаниците и опонентите на претседателот Асад.
XS
SM
MD
LG