Достапни линкови

logo-print

Грчката влада го прифати планот за штедење


Грчката влада на синоќешната итна седница го прифати предлог законот за штедење потребен за да се обезбедат 130 милијарди евра помош и му го предаде на парламентот. Пратениците ќе треба да го изгласаат со цел да се испочитува рокот поставен од меѓународните кредитори, односно 12 февруари, како дел од договорот за финансиската помош. Грчкиот премиер Лукас Пападимос преку телевизијата изјави дека Грција мора да стори се што е потребно за да ги прифати најновите мерки за штедење и да избегне банкрот. Но, предложените реформи предизвикаа нови протести, а демонстрантите вчера во Атина се судрија со полицијата. Во Грција денеска е втор ден од генералниот штрајк.
XS
SM
MD
LG