Достапни линкови

logo-print

Холандија дозволи веб страница против источноевропејци


Холандската влада одби да забрани интернет страница на која десничарската Партија на слободата на Герт Вилдерс ги повикува холанѓаните да постираат жалби против имигрантите од Источна Европа. Тие посебно можат да се жалат во случај доколку ја загубиле работата поради некој граѓанин например на Полска или Бугарија. Холандската влада не ја забрани страницата и покрај апелите од Европската комисија да не дозволи ваков вид нетолеранција. Партијата на Вилдерс е клучен коалиционен парламентарен партнер во владејачката демохристијанска коалиција.
XS
SM
MD
LG