Достапни линкови

logo-print

Пакистанскиот премиер ќе мора на суд


Јусуф Реза Гилани

Јусуф Реза Гилани

Пакистанскиот Врховен суд денеска ја отфрли жалбата од премиерот Јусуф Раза Гилани, со што тој во наредната недела ќе мора се соочи со обвинувањето за спречување на истрагата за корупција против претседателот Али Зардари. Владата на Гилани е на став дека претседателот Зардари има имунитет, но судот оцени дека никој не може да биде над законот.На одлуката на судот се гледа како на заострување на односите меѓу државниот и судскиот врв на земјата, што би можело да доведе до пад на владата на Пакистан.
XS
SM
MD
LG