Достапни линкови

logo-print

Во Грција штрајк на синдикатите поради новите мерки за штедење


Политичките лидери во Грција постигнаа согласност за неопходни мерки за штедење со што е отворен патот за постигнување договор за намалување на надворешниот долг и добивање на втор голем пакет кредити од страна на меѓународните кредитори. Воведувањето на новите мерки за штедење што тешко ги погодија работниците и службениците, како во државниот, така и во приватниот сектор беа причина водечките грчки синдикати да почнат дводневен генерален штрајк.
За недела, кога се предвидува мерките да бидат гласани во парламентот, ќе се оддржи митинг на плоштадот Синтагма во Атина. Јавниот транспорт во Атина денеска и утре нема да се движи.
Против новите мерки се изјанија и федерацијата на полициски службеници, хотелиерите, вработените во здравството, образованието и други сектори.
XS
SM
MD
LG