Достапни линкови

logo-print

ЕУ ја повика Русија да не ја поддржува сириската влада


Кетрин Ештон

Кетрин Ештон

Шефот за надворешна политика на Европската Унија Кетрин Ештон ја повика Русија да ја преиспита својата позиција во однос на кризата во Сирија, откако Русија и Кина ставија вето на одлуката на Советот за безбедност на Обединетите Нации со која се осудува насилството во Сирија.
Ештон изјави дека сириското лидерство треба да понесе одговорност за актуелните случувања и да спречи различни групи да прават што сакаат. Таа додаде дека руската поддршка за сириската влада само ќе ги зголеми насилствата во Сирија.
XS
SM
MD
LG