Достапни линкови

logo-print

Владата на САД одобри изградба на нуклеарни реактори


Американската влада ја одобри изградбата на првите нуклеарни реактори по 1978 година. Нуклеарната регулаторна комисија ја одобри изградбата на два реактора во државата Џорџија.
Ова е прва дозвола на комисијата по 1978 година кога нуклеарна постројка во Пенсилванија се стопи и предизвика ширење на радиоактивно зрачење.
XS
SM
MD
LG