Достапни линкови

logo-print

Белоруски активист за човекови права номиниран за Нобелова награда


Од доделувањето на минатогодишната Нобелова награда

Од доделувањето на минатогодишната Нобелова награда

Словачката премиерка Ивета Радикова го номинираше белорускиот затворен активист за човекови права Алес Бјалатски за Нобелова награда за 2012.
Бјалатски беше обвинет за даночна евазија и осуден на четири и пол години затвор. Обвинувањата против него произлегуваат од извештаите од неговите лични сметки во банки во Литванија и Полска за примени средства од меѓународни донатори за активности поврзани со човековите права во Белорусија.
XS
SM
MD
LG