Достапни линкови

logo-print

Тимошенко нема пристап до лекарства во затворот


Евгенија Тимошенко

Евгенија Тимошенко

Ќерката на поранешниот украински премиер Јулија Тимошенко, изјави дека на нејзината мајка во затворот не и е дозволен пристап до лекарства и покрај тоа што има тешки болки во грбот. Според Евегенија Тимошенко, мајка и била три месеци врзана за нејзиниот кревет.
Украинските власти ја прифатија молбата на Тимошенко да биде прегледана од независни странски медицински експерти, кои во земјата треба да пристигнат на 13 февруари.
XS
SM
MD
LG