Достапни линкови

logo-print

Грчката влада без договор за планот за спас


Лукас Пападемос

Лукас Пападемос

Грчкиот премиер Лукас Пападемос до доцна во ноќта имаше состанок со коалициските партнери, но без постигнат договор за мерките за штедење и за пакетот реформи. Целта на разговорите била понудената меѓународна програма за спас во висина од 130 милијарди евра, за да се избегне финансискиот крах во март, но во замена за намалување на платите и бенефициите.
Според досегашните информации, соговорниците не можеле да се договорат околу кратењето на пензиите.
Во соопштението по средбата се истакнува дека разговорите ќе продолжат и денеска, во обид да се постигне договор пред вечерашната средба на министрите за финансии на евро зоната.
XS
SM
MD
LG