Достапни линкови

logo-print

Изненадувачки раст на инфлацијата во Кина


Монета од 1 јуан и банкнота од 100 јуани

Монета од 1 јуан и банкнота од 100 јуани

Стапката на инфлација во Кина во јануари неочекувано пораснала за 4,5 проценти, соопшти кинеското Биро за статистика. Главна причина за растот е зголемената цена на храната за 10,5 насто.
Изненадувачките вести доаѓаат по најавата на ММФ дека проектираниот раст на кинеската економија може да биде преполовен поради тоа што најголемиот трговски партнер на Пекинг, Европа, доживува остар пад поради должничката криза.
XS
SM
MD
LG