Достапни линкови

logo-print

Најмалку 16 деца починале од студ во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека најмалку 16 деца починале од студот во бегалските кампови надвор од главниот град во изминативе денови. Авганистанското министерство за јавно здравство соопшти дека испратиле медицински тимови во камповите за да се справат со нарушената здравствена состојба на лицата кои живеат таму.
Повеќе од 30 Авганистанци, најмногу од североисточните делови на земјата починаа поради големите наноси од снег и ниските температури.
XS
SM
MD
LG