Достапни линкови

logo-print

НАТО ќе ја продолжи воздушната одбрана на балтичките земји


НАТО одлучи да ги продолжи операциите за заштита на воздушниот простор на Естонија, Летонија и Литванија. Според соопштението, на тој начин алијансата сака да ја покаже својата псоветеност на колективната одбрана и солидарност со нејзините членки.
Ниту една од балтичките земји, кои му се придружија на НАТО во 2004 година немаа свои борбени авиони, откако се оделија од Советскиот сојуз во 1991 година.
XS
SM
MD
LG