Достапни линкови

logo-print

Украина тврди дека Русија испорачува помалку гас од договореното


Украинското министерство за енергија соопшти дека земјата добива помалку гас од Русија во однос на договорената количина. Според министертвото, руската компанија Газпром испорачува 450 милиони кубни метри на ден, наместо 510.
Најголем дел од рускиот гас од Украина се испорачува во западна и централна Европа.
XS
SM
MD
LG