Достапни линкови

logo-print

Турција ќе организира меѓународна конференција за Сирија


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави дека земјата е подготвена во најскоро време да организира меѓународна конференција за кризата во Сирија. Давутоглу најави дека турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган за таа цел денеска телефонски ќе разговара со рускиот претседател Дмитриј Медведев.
Ердоган вчера изјави дека Анкара подготвува нова иницијатива со државите кои се против сириската власт.
XS
SM
MD
LG