Достапни линкови

logo-print

Егзекутирани 15 лица во Ирак за тероризам


Ирачкото министерство за правда соопшти дека 14 лица од кои повеќето членови на Ал Каеда биле егзекутирани. Според министерството еден од егзекутираните бил водечки милитант на групацијата на Ал Каеда во земјата, која презема одговорност за серијата бомбашките напади во Багдад, при кои загинаа повеќе од 500 луѓе, а 1500 беа повредени.
Од почетокот на годината во Ирак се егзекутирани 65 лица.
XS
SM
MD
LG