Достапни линкови

logo-print

Советот за Безбедност ќе расправа за Косово


Генерален секретар на ОН Бан Ки Мун

Генерален секретар на ОН Бан Ки Мун

Во седиштето на ОН во Њујорк денеска ќе биде одржана седница на Советот за безбедност на која ќе биде разгледан најновиот извештај на генералниот секретар на ОН за Косово, а во рамки на расправата и извештајот за работата на ЕУЛЕКС, вклучувајќи ја и активноста на специјалниот тим за истрага за извештаите за трговија на човечки органи.
Во извештајот на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, оценето е дека потенцијално нестабилната ситуација на Косово влијае на дијалогот Белград-Приштина, како и на разговорите за европската перспектива на целиот регион.
Бан во извештајот, кој го опфаќа периодот од 16 октомври минатата до 15 јануари оваа година, наведува дека иако дошло до намалување на тензиите во последниот период тој останува загрижен поради нестабилната ситуација и постојаниот ризик од провокации и ескалации на меѓуетничките тензии.
Првиот човек на ОН исто така предупредува дека ситуацијата статус кво не може да биде пат кон решавање на косовскиот проблем.
XS
SM
MD
LG