Достапни линкови

logo-print

Републиканците во потрага по противкандидат на Обама


Мит Ромни

Мит Ромни

Членовите на Републиканската партија во САД во три држави гласаат за да изберат противкандидат на претседателот Барак Обама на изборите во ноември. Мит Ромни, поранешен гувернер на Масачусетс, се надева дека ќе ја зацврсти својата фаворитскапозиција. Но, Рик Санторум, поранешен сенатор од Пенсилванија, кој го победи Ромни во првиот круг на гласање во Ајова, се уште е во игра, бидејќи има подршка од гласачите во Мисури и во Минесота. Се уште нема резултатите од гласањето во Колорадо.
XS
SM
MD
LG