Достапни линкови

logo-print

Иранските пратеници бараат од Ахмадинеџад објаснување за економската политика


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад

Иранските претници побараа претседателот Махмуд Ахмадинеџад да им одговори на поплаките од кои најголем дел се однесуваат на економската политика. Пратениците за прв пат од Исламската револуција во 1979 година се осмелија да му се спротистават на претседателот.
Конзервативните пратници кои доминираат во Парламентот го обвинуваат Ахмадинеџад дека се обидува да го поткопа исламското раководство преку користењето на државен имот за поддршка на некои од партиите, како и за вмешаност во скандалот со проневера на неговата парламентарна фракција.
Ахамдинеџад ги отфрли обвинувањата.
XS
SM
MD
LG