Достапни линкови

logo-print

Обид за бегство на двајца затвореници во Србија


Затворот во Белград

Затворот во Белград

Српските власти соопштија дека поранешните припадници на Земунскиот клан, Сретко Калиниќ и Жељко Миловановиќ се обиделе денеска да избегаат од окружниот затвор во Белград. Според соопштението затворениците се обиделе да побегнат, откако ги совладале припадниците на обезбедувањето, но не успеале во нивната намера, бидејќи полицијата ги фатила во дворот на затворот.
Калиниќ е осуден на 30 години затвор поради убиство на српскиот премиер, Зоран Ѓинѓиќ, а Милановиќ во Хрватска е осуден на 40 години затвор поради убиство на новинарот, Иво Пуканиќ.
XS
SM
MD
LG