Достапни линкови

logo-print

Лавров се сретна со сирискиот претседател Асад


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Дамаск се сретна со сирискиот претседател Башар ал Асад со кој разговараше за немирите во земјата. Лавров на Асад му соопштил дека во интерес на арапските земји е да живеат во мир и хармонија и му порачал дека секој лидер мора да ја прифати неговата одговорност. Се очекуваше Лавров да изврши притисок врз Асад за спроведување реформи за решавање на конфликтот во земјата, кој започна во март минатата година.
XS
SM
MD
LG