Достапни линкови

logo-print

Грчките политичари ќе разговараат за нови мерки за штедење


Евангелос Венизелос

Евангелос Венизелос

Грчките политички лидери денеска треба да се состанат за договарање на нов пакет мерки за штедење со цел добивање европска помош во износ од 130 милиони евра. Германскиот канцелар Ангела Меркел им порача на грчките лидери побрзо да ги усвојат новите мерки. Грчкиот министер за финансии Евангелос Венизелос рече дека разговорите за кратење на плати, пензии и работни места се одвиваат тешко. Соочена со стапка на невработеност од 18 проценти, Грција веќе пет години е во длабока рецесија.
XS
SM
MD
LG