Достапни линкови

logo-print

Лавров на дипломатска мисија во Сирија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе отпатува за Сирија, што претставува обид на руските власти да посредуваат во конфликтот во земјата. Лавров би требало да се сретне со сиријскиот претседател Башар ал Асад, кој се соочува со востание против неговото владеење веќе 11 месеци. Руската дипломатска мисија се случува откако Русија заедно со Кина го искористија правото на вето во Советот за безбедност при Обединетите нации на гласањето на резолуцијата за подршка на планот на Арапската лига, со кој се препорачуваше Асад да отстапи од функцијата и да се отпочне политичка транзиција во Сирија.
XS
SM
MD
LG