Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун апелира Абас да не отстапи од преговорите со Израел


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун испрати апел до палестинскиот претседател Махмуд Абас да не отстапува од преговорите со Израел. Апелот следи откако Абас и неговото движење Фатах потпишаа договор со ривалското движење Хамас. Согласно договорот кој беше потпишан во Доха, Хамас и Фатах би требало да состават техничка влада пред изборите закажани во Мај. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху реагираше на информацијата со порака до Абас, да избере мир со Хамас или мир со Израел. Хамас одбива да преговара со еврејската држава и организираше многубројни напади.
XS
SM
MD
LG