Достапни линкови

Обама ја потпиша наредбата за санкциите врз Иран


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама потпиша извршна наредба за зголемување на санкциите врз Иран и Централната банка на земјата. Според Обама, како што е наведено во соопштението санкциите биле неопходни. Санкциите со кои се замрзнува имотот на Иран во САД беа одобрени од Конгресот во минатата година. САД и ЕУ вршат притисок врз Иран поради контроверзната нуклеарна програма на земјата.
XS
SM
MD
LG