Достапни линкови

Синдикатите утре на 24 часовен штрајк во Грција


Протестите во октомври 2011 во Грција

Протестите во октомври 2011 во Грција

Грчките медиуми јавија дека синдикатите утре организираат нов 24-часовен генерален штрајк против новите мерки за кои преговара земјата со Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд.
Протестите ќе се одржат на плоштадот пред грчкиот Парламент во Атина. Според соопштението на синдикатите тоа е првиот штрајк од серијата протести против договорот за нов заем, кој „го води народот кон катастрофа“.
XS
SM
MD
LG