Достапни линкови

logo-print

Кралицата Елизабета 60 години на тронот


Кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета Втора издаде соопштение по повод дијамантскиот јубилеј во кое им се заблагодарува на сите оние што ја поддржувале во нејзиното 60 годишно владеење и ја реафирмира нејзината посветност да им служи на британските граѓани. 85 годишната кралица го презеде тронот по смртта на нејзиниот татко Џорџ Шестти на 6 февруари 1952 година. Таа е најдолго на престолот по кралицата Викторија која владееше 63 години.
XS
SM
MD
LG