Достапни линкови

logo-print

Клинтон ја повика Бугарија да биде енергетски независна


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повика бугарските власти да ја прекинат енергетската зависност од Русија. Клинтон по разговорите со бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека САД се партнер на земјата во создавањето на енергетска безбедност и неколку американски фирми се подготвени да помогнат. Клинтон најави дека американската влада ќе го испрати специјалниот претставник за енергетски прашања, Ричард Морнингстар во Бугарија во наредната недела да разговара за тие прашања со властите.
XS
SM
MD
LG